Szenteste napján két rekordot is meg fog dönteni ez az űreszköz

MEDIA TEAM





24 de dezembro, segunda-feira às 12h53 para Parker napszonda (angolul Parker Solar Probe, PSP) atingiu o nevoeiro írni azzal, hogy minden eddiginél közelebb fog elhaladni a Nap mellett.

2018. 12 de agosto de 2018 na NASA elindította em Parker napszondát a csillagunk felé, abban a reményben, hogy rengeteg, a Nap tevékenységével kapcsolatos rejtélyt oldhat meg. Ezek közül talán a legérdekesebb, hogy csillagunk légköre forróbb, mint a felszíne. Ez az ellentmondás a kutatók számára sem logikus, é máig nem tudni, hogy mitől lehet forróbb a légkör.

Eugene N. Parker, aki forradalmasította e napfizika megértését, mielőtt a PSP megkezdte volna expedidícióját, és aki a Parker nunca mais é Adta neki. Érdemes megjegyezni, hogy ez volt az első alkalom, amikor egy űreszköz névadója jelen volt e kilövésnél.

„Már több mint 16 éve álmodunk erről a pillanatról”

2021. 14 de dezembro a NASA bejelentette, hogy a Parker napszonda sikeresen belépett a Nap légkörébe, vagyis a napkoronábasão cerca de 6,5 milhões de quilômetros para um csillag felszínétől haladt el a Nap mellett. Ez már önmagában is hatalmas eredmény volt, de azóta az űrszonda 21-szer kerülte meg a Napot, amely során egyre közelebb és közelebb jutott – kihasználva a Vénusz gravitációját -, miközben több rekordot é megdöntött. Például hivatalosan é um leggyorsabb, ember alkotta objektum, amely 635 266 km/órás sebességet ért el.

Parker napszonda karácsony

Idén dezembro 24-én azonban a Parker napszonda minden eddiginél közelebb kerül a Naphoz, é 690 000 km/órás sebességgel közelíti meg a csillagunk felszínét – ezzel két újabb rekordot megdöntve.

„Amire a Parker napszonda idén karácsonykor készül, az valóban páratlan. Már több mint 16 éve álmodunk erről a pillanatról” – Monda Nour Raouafi, um projeto misszió. „Még ha technikailag közelebb é tudnánk vinni a szondát a Naphoz, nem tudjuk megtenni, mert a hőpajzs nem elég nagy ahhoz, hogy megvédje az űreszközt” – tette hozzá a kutató.

Három napig semmit nem tudni majd az űreszközről

A Nap melletti elhaladásnak van azonban egy bökkenője: az űrszonda ugyanis abban az időben nem lesz hálózaton, vagyis nem lesz módunk kapcsolatba lépni vele.

No első bizonyíték, hogy az űreszköz túlélte a küldetést, csak dezembro 27-én érkezhet meg, amikor is egy jelzőhang lényegében arra figyelmezteti a csapatot, hogy a PSP túlélte az utazást a Nap koronáján keresztül, é képes kommunikálni. Um tudományos adatok é um képek azonban csak 2025-ben fognak beérkezni. John Wirzburger, um Parker napszonda rendszermérnöke szerint egyébként ez nem jelent komoly problémát. Valójában örül a “csendnek”.

„Ez egy nagyszerű időszak az embereknek, hogy ténylegesen visszavegyenek egy kicsit, és hogy szünetet tartsanak… Mert tudják, hogy amikor ismét nekiállunk dolgozni, meg kell szereznünk az összes tudományos adatot, é újra kell konfigurálnunk az űrszondát… Szóval a mostani elhaladás szinte olyan számunkra, mint egy beépített pihenő” – Monda Wirzburger.

Még akár száz évig é működhet a Parker

Ha megpróbálunk belegondolni, hogy a mi Napunk csak egy csillag a világegyetem milliárdnyi trilliónyi másik csillaga között, ráadásul a legtöbb csillagnak van több bolygója is, szinte beleőrülünk. Azonban az elmélkedés mellett a tudósoknak a Nap egyfajta „laboratóriumként” é szolgál, apenas segít az asztrofizika fejlődésében.

„A Napot laboratóriumként használjuk, hogy más világokat tanulmányozzunk odakint” – mondta Raouafi, hangsúlyozva, hogy amit a Parker napszonda talál, az részben megmagyarázhatja e világegyetemben található milliárdnyi mais csillag viselkedését.

A szonda valószínűleg elegendő üzemanyaggal rendelkezik ahhoz, hogy elméletileg még több tíz évig – esetleg száz évig is – működjön, amíg a Nap körüli pályán marad. Wirzburger szerint azonban ez az üzemanyagkészlet nem teszi lehetővé, hogy a tudósok megváltoztassák az űrszonda pályáját. Ez azt jelenti, hogy a Parker valószínűleg egészen addig a napig napkutató marad, e também não o álnak a rendszerei.

https://www.youtube.com/watch?v=videoseries



Leave a comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *